Officiella utställningsresultat

 

Resultatinformation

Utställningsresultat officiella
Här redovisas resultat för officiell utställning samt för valpar som deltagit på utställningar arrangerade av SKK,SBK samt SCK, samt resultat från motsvarande organisationer i annat land.

 Öppet för deltagare på Collieringen/Colliekennlar samt valpköpare(som ej innehar kennelnamn) till deltagande kennlar.

Vinnarbilder publiceras för BIR resp. BIM vinnarna.

Hunden skall ha erhållit CK resp HP(valp).

 

 

COLLIE FESTIVAL, RY DANMARK

3/6

Domare: Yvonne McGrath, Irland

minnie1

 UKK 1 CK, BHKL 4

Steadwyn Majestic Classical

äg: Stephanie Burchard och Anja Ejerstad

avd3

UKK 1 CK, BTKL 2 med CERT

Steadwyn Most Classic N' Ravishing

äg: Lena Burchard

avd3

Uppfödarklass: 1 HP

med:

Steadwyn Majestic Classial

Steadwyn Most Classic O´Felicity

Steadwyn Most Classic N' Ravishing

Steadwyn Moccamint

 

COLLIE FESTIVAL, RY DANMARK

2/6

Domare:  Janice Cook, Austalia

 

BIR baby, BIS baby

Sapphiresky Look At Me

äg. Stephanie Burchard

GetAttachment

BIM baby

Sapphiresky Gotta Brag

äg. Stephanie Burchard

avd3

708e8aa3-b61d-47e0-ada6-2677b2f893f82

Chkl 1 CK Btkl 2

Steadwyn Moccamint

äg. Ann-Marie og Alan Lindh-Stausholm

avd3 

Uhkl. hane EX. Kk.1 CK

Steadwyn Majestic Classial

äg. Stephanie Burchard och Anja Ejerstad

avd3

Uhkl. tik EX. Kk. 2 CK

Steadwyn Most Classic O´Felicity

äg. Mimmi Abring

avd3

Ökl.tik EX. Kk. 3 CK

Steadwyn Showstar

äg. Mimmi Abring

avd3

Uppfödarklass: 1 HP

med:

Steadwyn Majestic Classial

Steadwyn Most Classic O´Felicity

Steadwyn Showstar

Steadwyn Moccamint

 

 

 

 HÄSSLEHOLM SKK NAT

????

Domare:Peggy Bailey

bim, rocco

BIM

Amyfield Born To Be Wild 

äg: Monica Peterson, Amyfield

avd3

1 Jkl CK

Amyfield Eye Of The Tiger 

äg: Monica Peterson, Amyfield

avd3

2 Jkl CK

Amyfield Especially For You  

äg: Chatarina Näslund, Speedycrowns

Monica Peterson, Amyfield

avd3

Amyfields Baily.bir vet.Hässleholm

BIR-Veteran

Baily KORAD Se Uch Ottey's a Softly Golden Touch 

äg: Monica Peterson, Amyfield

 

Nordskånska KK NAT Hässleholm

20/5 2012

Domare: Peggy Bailey

Peggy Bailey&Milla

CERT BIR

Callahorn's Quite Frosty Blue
BIR Ägare: Monica Olsson ( Monstars Kennel )

 

 

DKK INT ROSKILDE, DANMARK

6/5-2012

Domare: Pirjo Aaltonen Fin

Sunwinds.Iza

CERT CACIB BIR & DKUCH CIB

NV-05 NOUCH Takanja's Fearless In Blue

Äg: Malin Jansson (Sunwinds)

avd3

CK 1-UHKL 4-BTKL

NORD JV-11 Steadwyn Most Classic O´Felicity

Äg: Mimmi Abring (Starspangle´s)

avd3

CK 1-UHKL R-CERT R-CACIB 3-BHKL

Runnerway Atlas

Äg: Chatarina Näslund (Speedycrown)

 avd3

CK 4-BHKL

NOUCH Windy Forest's Like A Surprise

äg: Malin Jansson

avd3

CK 2-UHKL

Runnerway Afrodite

Äg: Chatarina Näslund (Speedycrown)

 

 

 

 

Nybro BK Nat

6/5-2012

Domare Eva Eriksson (Crony)

charm 4 m.. (4)

 

BIR valp 4-6 mån BIS 1 valp

Sammen´s New Look

äg. Helena Bertilsson, Morgongåva

avd3

Hp

Coolhunt´s From This Moment

äg. Linda Person, Mönsterås

 avd3

BIR valp 6-9 mån BIS valp 6-9 mån 

Gatefields Gyllene Glädje

äg. Marianne Hansson, Heby

 avd3

Junkl Exc Ck 2 Bhkl R-Cert

Ottey´s Wizard Of Oz

äg. Rose-Marie Peterson, Rydaholm

 avd3

Ökl Exc Ck 1 Bhkl Cert (Champion) BIS 1

Gatefields Smart Guy

äg. Marianne Hansson, Heby

avd3

Ökl Exc Ck 3 Bhkl

Steadwyn Nobel Pride

äg. Kent & Helena Kagerén, Ekenässjön

avd3 

Ökl Exc CK 3 Btkl R-Cert

Gatefields Sunny Girl

 äg. Marianne Hansson, Heby

avd3

Ökl Exc Ck 4 Btkl

Ottey´s Golden Penny

 äg. Rose-Marie Peterson, Rydaholm

avd3 

Championkl Exc Ck Btkl 1 BIM C.I.B

DKuch DK V-10 NOuch Gatefileds My Goldmine

äg. Marianne Hansson, Heby

avd3 

Vetkl Exc Ck BIR veteran BIS veteran 1

Gatefileds Go Ahead

 äg Marianne Hansson, Heby

 

 

DKK INT ROSKILDE, DANMARK

5/5-2012

Domare: Hans Almgren

avd3

 CK CACIB 2-BHKL

 TJH SEUCH NOUCH DKUCH CIB Sunwind's Be Famous

äg: Susanne Karlsson/Malin Jansson

avd3

CK 1-UHKL 3-BH R-CERT CACIB

Runnerway Atlas

Äg. Chatarina Näslund (Speedycrown)

avd3

CK 4-BTKL

 NV-05 NOUCH Takanja's Fearless In Blue

äg: Malin Jansson

avd3

CK 2-UHKL

NORD JV-11 Steadwyn Most Classic O´Felicity

  Äg: Mimmi Abring (Starspangle´s)

 

TIMRÅ BK

5/5-2012

Domare: Margaretha Carlsson

Domare: Bo Wiberg, BIS

ester 1

CK CERT BIR BIS 1

Craft´s Easter Rose

äg: Viktoria Vestergren (Cattaleya)

 

 SKK Lidköping INT

5/5-2012

 Domare: Carin Åkesson

avd3
 

CERT BIM

 Sunwind's King All Day

äg: Helena Ewen/Malin Jansson

 

 

Smålandsstenars Bk Nat

1/5-2012

Domare: Charlotte Höjer, DK

Valp I HP BIR BIS ?

Sapphiresky Gotta Brag

 äg. Stephanie Burchard, Alingsås

avd3

Valp I Hp BIM

Sapphiresky Look At Me

 äg. Stephanie Buchard, Alingsås

 avd3

Uhkl Exc Ck CERT BIR BIS 1

Steadwyn Majestic Classical

 äg. Stephanie Burchard, Alingsås

avd3

Ökl Exc Ck 2 Bhkl

Steadwyn Nobel Pride

 äg. Kent & Helena Kagerén, Ekenässjön

avd3

Junkl Exc Ck 3 Bhkl R-Cert

 Ottey´s Wizard Of Oz

 äg. RoseMarie Peterson, Rydaholm

 avd3

Junkl Exc Ck

 Winecooler´s Heart Of Silver

 äg. MarieLouise Nersäter, Bottnaryd

avd3

Ökl Exc Ck 1 Btkl BIM

 Rudängens For Your Eyes Only

 äg. Yvonne Kölgård, Vessigebro

avd3

Vetkl Exc Ck 4 Btkl BIR Veteran BIS 2 Veteran

 Winecooler´s Brilliant Vision Girl

 äg. Kent & Helena Kagerén, Ekenässjön

 

 

ROCKLUNDA NAT. VÄSTERÅS

28/4-2012

Domare: Tino Pehar

avd3

CK 1-Uhkl CERT BT-2

NORD JV-11 Steadwyn Most Classic O´Felicity

Äg: Mimmi Abring (Starspangle´s)

avd3

CK 2-Uhkl

Runnerway Afrodite

Äg. Chatarina Näslund (Speedycrown)

avd3

CK 2-Jkl

Amyfields Especialy For You

Äg. Chatarina Näslund (Speedycrown)

avd3

CK 3-Jkl

Runnerway Olivia

Äg. Chatarina Näslund (Speedycrown)

 

 

 

 

 Nationell SBK utställning Örnsköldsvik

21/4 2012

 Domare: Eva Liljekvist-Borg

Birk BIR valp Ö-vik 21 april 2012

HP BIR valp 

Steadwyn Upgrading

äg. Lena Ögren & Tommy Lundvall (Steadyrock)

avd3


HP BH 2 

My Belief's Magic Blue Wizard

äg. Louise Jonsson

avd3

Godis stående 2


CK Cert BT 1 BIR BIS-3  

Lace's Winsome Like A Summer Night

äg. Kristina Eliasson(Lace’s)

avd3

CK BT-2 r-cert   BIS-2 vet,BIR-vet

Steadwyn Black Glitz

äg. Linda Pettersen (DailyPassion)

avd3

 CK Cert BH1  BIM

Lace's Hot Chilli Pepper

äg. Kristina Eliasson (Lace’s)

avd3

CK r-cert BH 2   

Undimoon Diamond And Pearls

äg. Linda Pettersen (DailyPassion)

 

 

 Nationell SKK utställning Sundsvall

15/4 2012

Domare: Misterka-Kluska Wies

Flame big1_sundsvall_april_2012

CK BIR BIG 1

Steadwyn Flame Flatter

äg. Birgitta Abrahamsson(Be Proud)

avd3

craft easter BIM

BT 1 cert BIM

Craft’s Easter Rose 

äg. Viktoria Westergren (Cattaleya)

avd3

 Caradhras This Is It BIR valp SKK Sundsvall   15 april 2012

HP BIR valp

Caradhras This Is It

äg. Birgitta Abrahamsson( Be Proud)

 

 

 Nationell SBK utställning Strömsund

24/3 2012

domare: Fredrik Norgren

Flame big1_sundsvall_april_2012

CK BIR  BIS-1

  Steadwyn Flame Flatter

äg. Birgitta Abrahamsson(Be Proud)

avd3

11

BT 1 cert  BIM

Craft’s Easter Rose 

äg. Viktoria Vestergren (Cattaleya)

avd3

Lucu in the sky 24.3.2012

HP BIR BIS valp

  Ingledene Lucy In The Sky 

äg. Viktoria Vestergren(Cattaleya)

 

MALMÖ INT

18/3-2012

Domare: Pirjo Aaltonen

033 - Kopia

CK CERT CACIB BIR

NORD JV-11 Steadwyn Most Classic O´Felicity

äg: Mimmi Abring (Starspangle´s)

 

 Matfors BK

25/2-2012

Domare: Helge Lie

lucy Bir valp Matfors 25.2.2012

BIR BIS Valp

Ingledene Lucy In The Sky

äg: Viktoria Vestergren (Cattaleya)

 

MY DOG GÖTEBORG JANUARI-2012

Domare:

Eva Bjurström Mydog-12
CERT BIR 

Alertness Jollity

äg: Ewa Bjurström